Омріяна співпраця

 

    В стоматологічній практиці, на жаль, приходиться стикатись з вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки, приблизно 86,9% їх припадає на  щілини губи та піднебіння. якщо не проводити комплексного лікування з перших років життя у дітей з щілинами губи та піднебіння відмічається порушення важливих функцій: смоктання, ковтання, дихання, а з часом по мірі розвитку дитини порушуються функції мови, слуха, жування, З віком можливі зміни з боку психічного стану дитини: замкнутість, розвиток комплексу неповноцінності. Але хочу підкреслили , що в більшості випадків це лише косметичний дефект, –  інтелект та загальний стан здоров’я дитини не порушені.

      На долю батьків теж випадає тяжке випробування і пройти його гідно вдається не всім –  інколи вони  відмовляються від такої дитини.

   В Сумській області налагоджений алгоритм дій після народження дитини з вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки: надається  оперативна інформація в стоматологічне відділення №3 Сумської обласної  клінічної стоматологічної поліклініки щодо народження у родопомічних закладах міста та області дітей з дефектами розвитку щелепно-лицьового апарату  і при кожному виявленому випадку стовідсоткове консультування дітей лікарями -ортодонтами та лікарями – стоматологами (в тих  районах області, де ортодонти відсутні) у відділенні новонароджених. Після отримання дитиною свідоцтва про народження  ортодонт стоматологічного відділення №3 СОКСП надає висновок  лікувально-консультативної комісії батькам дітей з дефектами розвитку щелепно-лицьового апарату для отримання соціальної допомоги та проводить якісний диспансерний нагляд за дітьми. Одними з перших диспансерних заходів є забезпечення  правильного вигодовування та догляду , що є запорукою до успішної підготовки дитини до оперативних  втручань, які   до недавнього часу проводились у Регіональних центрах(м. Київ «Охмадит», м. Харків Медична Академія післядипломної освіти, кафедра стоматології дитячого віку, ортодонтії та імплантології). І незважаючи на те, що консультації та операції безкоштовні, у батьків виникають певні труднощі –  не всі вони  можуть  матеріально собі дозволити своєчасну поїздку до Регіональних центрів.

          В Сумській області на обліку знаходиться 196 дітей з вродженими вадами обличчя, тільки за  9 місяців народилось 10  таких дітей.

      Головний стоматолог області Володимир Савченко давно намагався вирішити питання про оперування дітей з дефектами розвитку щелепно-лицьового апарату на базі стоматологічного відділення Сумської обласної клінічної лікарні, але заважали бюрократичні проблеми. І ось напередодні Дня Святого Миколая в 2015році завдяки спільним зусиллям управління охорони здоров’я облдержадміністрації, керівництва області, обласної лікарні вдалося вирішити усі питання. А фінансову підтримку  проведених операцій здійснили спілка приватних стоматологів Сумщини і особисто головний стоматолог області Володимир Савченко.

      В грудні 2015року лікарі-науковці Харківської Медичної Академії Післядипломної Освіти провели складне оперативне втручання трьом діткам із вродженою патологією щелепно-лицьової системи. Оперували у стоматологічному відділенні обласної клінічної лікарні Олександр Любченко,  д.м.н., професор, завідувач кафедри стоматології дитячого віку, ортодонтії, імплантології ХМАПО та Роман Єгоров, співробітник вказаної кафедри, дитячий анестезіолог. В квітні та листопаді 2016року вони провели ще 7 таких операцій, під час яких їм вже асистували  стоматологи  - хірурги обласної лікарні. Харківські лікарі відзначають  високий професійний рівень сумських колег і достатнє оснащення стоматологічного відділення. Мета харківських хірургів навчити  наших лікарів виконувати подібні оперативні втручання самостійно. При виборі дітей до оперативних втручань враховувались не тільки  вікові показання, а також соціальний стан дітей. В Сумському Будинку дитини на момент проведення операцій знаходилось два хлопчика з вродженою патологією щелепно-лицьової системи, їх вже обох прооперували і одразу ж  всиновили.

     Завдяки професіоналізму та відданості справі Олександра Любченка та Романа Єгорова сумські дітлахи отримали шанс на нове життя.

Обласний дитячий стоматолог                                            Галина Смірнова

 

 

 

        

 

Опубліковано у Без рубрики. Додати до закладок постійне посилання.