Обласний семінар – нарада 04.11.2016р.

Про  проведення  обласного семінару – наради на тему: «Підсумки діяльності стоматологічної служби області за 9місяців 2016року»

        Згідно плану основних заходів Управління охорони здоров’я Сумської ОДА на базі Сумської обласної дитячої клінічної стоматологічної поліклініки 04.11.16р.проведений обласний семінар – нарада на тему: «Підсумки діяльності стоматологічної служби області за 9 місяців 2016року», на якому були присутні головні лікарі стоматологічних поліклінік та районні стоматологи та представники профільних кафедр медичного факультету СумДУ.

         Головний стоматолог області Савченко В.В.  проаналізував роботу стоматологічної служби області за 9 місяців 2016року, окремо зупинявсь на досягненнях та недоліках кожного району.

. На протязі 9місяців року стоматологічну допомогу населенню області надавали 5 стоматологічних поліклінік, 11 стоматологічних та 23 ортопедичних відділень і кабінетів у складі обласних, міських та районних лікувально-профілактичних закладів області, стоматологічне відділення Сумської обласної клінічної лікарні на 30 ліжок, у т.ч. – 3 дитячі ліжка.

      Стоматологічна служба області, незважаючи на непрості економічні і соціальні умови сьогодення протягом 9 місяців працювала стабільно, про що свідчать основні показники її діяльності, переважна більшість яких або дорівнює відповідним державним, або дещо їх перевищує.

Незначно  збільшився відсоток оглянутого населення у порівнянні з минулим роком і склав 25,4% проти 24,5,% за 9 місяців 2015року.

       Питома вага потребуючих лікування від оглянутих покращилась на 1% і за 9 місяців 2016року склала 37,7%.Показник питомої ваги санованих за 9 місяців 2016року становить 82,5% проти 81,9% за 9 місяців 2015рокую

        Ортопедична служба потенційно в змозі виконати важливе соціальне завдання, що стоїть перед нею – забезпечення безкоштовним зубним протезуванням пацієнтів, які мають відповідні пільги згідно закону, але хронічний дефіцит фінансування, на жаль, стримує цю роботу.

За 9 місяців 2016року  за рахунок виділення бюджетного асигнування на безкоштовне зубне протезування, в області запротезовано1898осіб на суму 3079,7тис.грн.( за 9 місяців 2015року  -  2149 осіб на загальну суму 2511,7 тис. грн.).Середні витрати на одну особу пільгового контингенту за 9 місяців 2016року склали 9,89 грн., тоді як за 9 місяців 2015року ця цифра склала 8,1 грн, що пояснюється зростанням цін на протезування.

  Надання зубопротезної допомоги ветеранам війни залишається першочерговим. Однак, через обмежене фінансування в області на даний час на черзі стоять 270 учасників бойових дій, в т.ч. 103 УБД АТО. Значною черга на пільгове протезування даного контингенту залишається в СМКСП (110 осіб), Глухівському(59 осіб), Шосткінському(31 особа), Нежригайлівському(28 осіб), Л.Долинському(10осіб) районах.

За 9 місяців 2016року в області  покращився показник питомої ваги косметичного протезування в загальній кількості незнімних протезів і склав 24,1 проти 22,0 за 9 місяців 2015року.

За рейтинговими місцями в п’ятірку кращих увійшли Шосткінський( 1-е місце), Конотопський(2-е), Недригайлівський(3-є), Роменський (4 -е), Глухівський(5 -е) райони, а а замикають рейтингову таблицю Буринський(17 -е), Краснопільський(18 -е), Тростянецький(19-е) райони.

          Володимир Віталійович сформулював задачі стоматологічної служби області, пріоритетними напрямками визначив надання стоматологічної допомоги пільговому контингенту, в т.ч. дітям; забезпечення пільгового протезування, використання нових методів лікування та профілактики тощо.

          Про стан стоматологічної дитячої служби області доповіла обласний дитячий стоматолог  Смірнова Г.О. та відзначила, що показники лікувально – профілактичної роботи серед дитячого населення по області стабільні, на достатньо високому рівні.

- питома вага профілактично оглянутих дітей до прикріпленої території збільшилась з 64,5% за 9 міс.2015р. до 68,6% за 9 міс . 2016р.. Низький рівень цього показника відмічається  у В. Писарівському районі (68,3% за 9 місяців 2015року ; 58,6% – за 9 місяців 2016 року)та по відділенню №3 СОКСП (35,3%% за 9 місяців 2015року ; 36,5% – за 9 місяців 2016року), що  прямо пропорційно пов’язано з забезпеченістю в цих районах лікарями – стоматологами.

    – питома вага потребуючих лікування зменшилась на 0,7% з 35%  за 9 місяців 2015р. до 34,3%. за 9 міс 2016р., значно краща за  аналогічний показник по .Україні за 2014р. – 48,4%. Недостатній  цей показник в Буринському(44%), С.Будському (58,1%) районах.

  – показник питомої ваги санованих дітей покращився і склав за 9 місяців 2016р 84,9% (за 9 місяців 2015року  81,8%) при показнику по Україні за 2014р. 80,2%. Нищій за обласний він в Білопільському районі (73,3%) та стоматологічному відділенню №3 СОКСП (75,4%).

       Протягом 9 місяців 2016р. в області впроваджувалися засоби первинної профілактики серед дитячого населення, в першу чергу декретованих груп.

      За звітний період проведено  9157          герметизації фісур  постійних зубів у дітей (9 місяців 2015року – 7967 герметизацій).

        Смірнова Г.О. зупинилась і на стані ортодонтичної служби в області та нагадала присутнім, що ортодонтична допомога дітям надається в 9 районах області та в стоматологічному відділенні №3 СОКСП, але диференційований ортодонтичний прийом видічений лише в 5 районах. Ортодонтичну допомогу надають 12 лікарів – ортодонтів.

         Показники роботи ортодонтичної служби області на рівні аналогічного минулого періоду. Кількість виготовлених ортодонтичних апаратів за звітний період збільшилась за рахунок збільшення кількості пацієнтів взятих на лікування незнімною апаратурою, тобто брекет системою, їх кількість збільшилась і стала дорівнювати  за 9 місяців 2016року 261 проти 161 за 9 місяців 2015року.Кількість виготовлених ортодонтичних апаратів на день становить 2,4 проти 2,1 за 9 місяців 2015року.Показник кількості закінченого ортодонтичного лікування на день відповідає рекомендованим нормам(0,5) і за 9 місяців 2016року склав 0,6.На диспансерному обліку знаходиться 196 дітей з вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки( за  9 місяців 2016року зареєстровано 10 дітей), всі вони отримують реабілітаційні заходи.

        На семінарі з  актуальною доповіддю «Вогнепальні поранення щелепно – лицьової ділянки» виступив учасник АТО, лікар – стоматолог Роменської стоматологічної поліклініки Олександр Зіньков. Він надав класифікацію вогнепальним пораненням щелепно – лицьової ділянки за ступенем важкості .Враховуючи анатомо- морфологічні особливості щелепно – лицьової ділянки(близькість життєво важливих органів, підвищена регенеративна спроможність, добра васкуляризація та інервація, наявність слинних залоз, наявність зубів та зубних рядів, наявність мімічної мускулатури) доповідач сформулював принципи лікування на 5-ти обов’язкових етапах хірургічної обробки вогнепального поранення щелепно – лицьової ділянки(Іетап – хірургічна обробка м’яких тканин обличчя та ротової порожнини; ІІ етап – хірургічна обробка кісткової тканини; ІІІ етап – репозиція та жорстка фіксація уламків щелеп, ІV етап – дренування рани; V етап – зашивання рани). Була надана інформація про надання медичної допомоги в умовах бойових дій(0(базовий )рівень – перша медична та долі карська допомога);І рівень – перша лікарська допомога – спрямована на збереження життя і здоров’я, усунення ускладнень, надається лікарем – стоматологом; ІІ рівень –кваліфікована хірургічна допомога – надається хірургами військових мобільних госпіталів; ІІІ рівень – спеціалізоване лікування –надається в профільних клініках  та центрах;V рівень медична реабілітація –надається в спеціалізованих клініках, санаторіях, стоматологічних поліклініках за місцем проживання пораненого з метою відновлення втрачених функцій, соціальної адаптації тощо. Доповідь проілюстрована фотографіями пацієнтів з вогнепальними пораненнями щелепно – лицьової ділянки.

       Лікар – стоматолог Конотопської стоматологічної поліклініки Тетяна Рачок  розповіла про два клінічних випадки в своїй практиці в 2016році – хейліта Манганотті – облігатного передракового стану.Вона зупинилась на статистичних даних, клініці цього захворювання, диспансеризації та профілактиці.

 Про ефективність препарату «Тантум Верде» при лікуванні пародонтитів доповіла лікар – стоматолог терапевт Шосткінської стоматологічної поліклініки Надія Юрченко. Вона відзначила, що завдяки протимікробним властивостям препарату,  запалення та набряк ясен минає швидше, строки лікування скорочуються.                                         .

       Наприкінці семінару були підведені підсумки роботи та сформульовані задачі по покращенню роботи стоматологічної служби області.

Опубліковано у Без рубрики. Додати до закладок постійне посилання.