Обласний семінар – нарада «Актуальні питання дитячої стоматології та ортодонтії»

Згідно плану основних заходів Управління охорони здоров’я Сумської ОДА на базі Сумської обласної дитячої клінічної стоматологічної поліклініки 06.05.2016р. проведений обласний семінар – нарада на тему: «Актуальні питання дитячої стоматології та ортодонтії», на якому були присутні головні лікарі стоматологічних поліклінік, районні стоматологи,  асистент кафедри стоматології та терапевтичної  стоматології ХМАПО та асистент секції «Стоматологія» СумДУ..

Обласний дитячий стоматолог Смірнова Г.О. проаналізувала роботу дитячої стоматологічної служби області. Вона відмітила, що допомогу дитячому населенню області протягом І кварталу 2016 року надавали 42 лікарів-стоматологів дитячих та 15 лікарів – ортодонтів. В 10 районах області не виділений диференційований дитячий прийом, а в 9 – не надається ортодонтична допомога.

Матеріально-технічна база стоматологічної служби області  не відповідає сучасним вимогам (зношеність обладнання на 01.01.16 р. становить більше 90%), це впливає на якість надання стоматологічної допомоги.

Стаціонарна стоматологічна допомога дітям Сумської області надається у стоматологічному відділенні  обласної клінічної лікарні ( 3  дитячі ліжка).

В І кварталі 2016 року показники лікувально – профілактичної роботи серед дитячого населення по області стабільні, на достатньо високому рівні.

Показник  питомої ваги профілактично оглянутих дітей до прикріпленої території збільшився з 24,5% в Ікв.2015р. до 25,8% в Ікв. 2016р. Значно менше за обласний цей  показник в Краснопільсьму районі (16,9%)  та м. Суми(15,0%).Гарно спрацювали В.Писарівський, Конотопський, Недригайлівський, Охтирський, С.Будський, Ямпільський райони і показник  питомої ваги профілактично оглянутих дітей до прикріпленої території там відповідно дорівнює 29,8%,35,7%,44,6%,44,5%, 35,9%, 29,7%.

      Показник питомої ваги потребуючих лікування збільшився на 1% з 34,6%  в І кварталі 2015р. до 35,6%. в І кварталі 2016р. та має тенденцію до збільшення у зв’язку зі зменшенням обсягів планової санації, але значно кращий за  аналогічний показник по Україні за 2014р. – 48,4%. Цей показник значно вищий за обласний в Буринському(50,9%) та С.Будському(54,3%)районах.

Показник питомої ваги санованих дітей зменшився на 0,8 і теж має тенденцію до зменшення, тому що кількість відмовників від лікування в організованих дитячих колективах постійно збільшується. В І кварталі 2016року він склав 77,1% проти 77,9% в І кварталі 2015року. На недостатньому рівні він у Недригайлівському (55,3%), Ямпільському (65,7%) районах та по м. Суми (69,6%). В І кварталі зупинилось зростання показника кількості відвідувань на І санованого :він дорівнює як і в І кварталі 2015року  4,7 .Більший за обласний він в Кролевецькому(5,3), Недригайлівському(6,9), Шосткинському(6,1) районах та м.Суми(5,9).

Як результат недостатньої профілактичної роботи в деяких районах області та в обласному центрі погіршився обласний показник вилікуваних зубів з приводу ускладненого карієсу на 1000 планово оглянутих дітей  і в І кварталі 2016року склав 27,0 проти 23,9 в І кварталі 2015. Він залишається  високим та потребує зменшення в Кролевецькому     99,6%(Ікв.2015р.35,8),В.Писарівському(14,5),Глухівському(36,9)Краснопільському(64,7). Тростянецькому(37,9)районах та м. Суми(36,6).

Обласний показник видалених постійних зубів з приводу ускладненого карієсу на 1000 планово оглянутих в І кварталі 2016 року покращився на 0,3 і склав 2,1. В Роменському( 3,5),Білопільському (3,3);Буринському(4,0);В.Писарівському (4,5) районах та м. Суми -5,9 він гірший за обласний.

За звітний період проведено    2691 герметизації  постійних зубів у дітей (І квартал 2015р – 3074 герметизацій) і ця цифра постійно зменшується, тому що зменшується кількість коштів на придбання цих профілактичних засобів, що не може не турбувати.

Смірнова Г.О. наголосила, що створення  Програми профілактики та лікування стоматологічних захворювань в області на 2017 – 2022роки допоможе ввести  диференційований дитячий стоматологічний та ортодонтичний прийоми в Краснопільському, Білопільському, Буринському, В.-Писарівському, Кролевецькому, Лебединському, Липово-Долинському, Недригайлівському, Путивльському, Середино-Будському, Сумському, Ямпільському районах, збільшити рівень фінансування стоматологічної служби в області, що дозволить покращити матеріально-технічну базу стоматологічних закладів, впровадити сучасні стоматологічні технології.

Показники ортодонтичної служби проаналізувала обласний ортодонт  Галич Людмила Вікторівна. Вона відзначила, що в 10 районах області та м. Суми працює 15 лікарів – ортодонтії, з них -9(60%) – на основному ортодонтичному прийомі, 6(40%) – за сумісництвом. Мають кваліфікаційну категорію 10 лікарів – ортодонтії(66,7%).Основні показники роботи ортодонтичної служби в області стабільні , а деякі покращились. Так , кількість пацієнтів, взятих на лікування незнімною апаратурою, тобто брекет – системою збільшилась в І кварталі 2016року і склала 94 проти 65 в І кварталі 2015року.Показник кількості виготовлених ортодонтичних апаратів в день становить 2,3, що на 0,5 більше ніж в І кварталі 2015року.

Велика увага в області приділяється обліку та ортодонтичній реабілітації дітей з вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки та іншими спадковими хворобами зубо-щелепного апарату, які призводять до інвалідності. Станом на 01.04.2016 року на диспансерному обліку з такою патологією знаходиться 180 дітей. З вродженою патологією щелепно-лицьової ділянки народилося в І кварталі  2016 року 5 дітей .

Завідувач стоматологічним відділенням СОКЛ Чередниченко Анатолій Іванович доповнив доповідь Галич Л.В. та підкреслив , що на даний час вирішено питання забезпечення консультативною та лікувально – діагностичною допомогою дітям з вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки.Сумські лікарі – стоматологи хірурги стоматологічного відділення СОКЛ та фахівці кафедри стоматологічного медичного інституту Сум ДУ разом з завідувачем кафедри дитячої стоматології, щелепно – лицьової хірургії та імплантології ХМАПО, проф.. Любченко О.В. та асистентом кафедри анестезіологом Єгоровим Р.В.

Віра Іванівна Мельник також виступила з доповіддю « Методи лікування дистального прикусу ».Складність цієї патології заключається в тому, що відбуваються естетичні зміни обличчя, порушуються функції ковтання, мови, жування. Причинами виникнення дистального прикусу є генетичні фактори, шкідливі звички, раннє видалення тимчасових зубів, захворювання носа та глотки. Особливістю лікування дистального прикусу є довготривалість. По – перше , необхідно усунути шкідливі звички, нормалізувати функції, пролікувати лор-  патологію. Це досягається застосуванням щитотерапії, міотрейнерів, комплексу міогімнастики. Для безпосереднього лікування дистального прикусу використовуються ортодонтичні апарати механічної, функціональної та комбінованої дії з урахуванням віку дитини  та ступеню тяжкості патології. Доповідь була проілюстрована фотознімками пацієнтів до та після лікування.

Набула актуальності і тема «Помилки в оформленні медичної документації при направленні допризовників та призовників із районів області до воєнкомату» , з якою виступила лікар – терапевт Сумської обласної клінічної стоматологічної поліклініки Жук Антоніна Павлівна. Основними помилками є недосконале знання змісту наказу Міністра оборони України від 04.01.1994р. №2 «Про затвердження Положення про військову – лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України» лікарями – стоматологами, які працюють у військкоматах, що призводить до неправильного визначення придатності до військової служби призовників, помилки при визначенні діагнозу, помилки при заповненні документації тощо.

Зінченко Марина Іванівна працює лікарем – стоматологом дитячим в Сумській міській дитячій клінічній лікарні 20 років, тому на семінарі вона поділилася з присутніми особливостями надання стоматологічної допомоги дітям стаціонару на прикладі своєї роботи.

Завідувач дитячим відділенням Конотопської стоматологічної поліклініки підготувала виступ  «Гемангіоми порожнини рота .Клінічний випадок хворого Н.» та підкреслила необхідність ретельного збору анамнезу з метою визначення соматичного статусу пацієнта, важливість підготовки такого  хворого до стоматологічного втручання в умовах стаціонару

Завжди на обласні семінари запрошуються представники  кафедри стоматології та терапевтичної стоматології ХМАПО  з метою донести  наукові  досягнення до представників практичної стоматології. Асистент кафедри  стоматології та терапевтичної стоматології  ХМАПО к.м.н.  Карпець Л.М. витсупила з доповіддю «Поверхнева герметизація композитних реставрацій , як метод профілактики карієсу»,  в якій зупинилась на сучасних герметиках для покриття реставрацій. Вони дозволяють утримувати довше більш гладку поверхню реставрації, що призводить до зменшення кількості карієгогенної мікрофлори як на реставраційній поверхні так і в порожнині рота і застосовується ще і як метод профілактики карієсу.

Лікар з стоматолог дитячий Конотопської стоматологічної поліклініки ознайомила присутніх з інтересним клінічним випадком дермальної кисти .       На обласному семінарі   нараді 24.04.2015р. за сумлінну працю та вагомий внесок у розвиток та удосконалення стоматологічної служби області подяками Сумського обласного осередку АСУ були нагороджені лікар – стоматолог дитячій Сумської міської дитячої клінічної лікарні Зінченко Марина Іванівна, завідувач лікувально – профілактичним відділенням Охтирської міської стоматологічної поліклініки Дзюба Катерина Василівна, завідувач лікувально – профілактичним відділенням Роменської  стоматологічної поліклініки Крига Віра Василівна, завідувач стоматологічним відділенням №2 Сумської обласної дитячої клінічної стоматологічної поліклініки Смірнова Г.О.

В завершенні семінару присутні обмінювались думками, були підведені підсумки роботи, поставлені завдання на майбутнє.

Опубліковано у Без рубрики. Додати до закладок постійне посилання.