Омріяна співпраця

 

    В стоматологічній практиці, на жаль, приходиться стикатись з вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки, приблизно 86,9% їх припадає на  щілини губи та піднебіння. якщо не проводити комплексного лікування з перших років життя у дітей з щілинами губи та піднебіння відмічається порушення важливих функцій: смоктання, ковтання, дихання, а з часом по мірі розвитку дитини порушуються функції мови, слуха, жування, З віком можливі зміни з боку психічного стану дитини: замкнутість, розвиток комплексу неповноцінності. Але хочу підкреслили , що в більшості випадків це лише косметичний дефект, –  інтелект та загальний стан здоров’я дитини не порушені.

      На долю батьків теж випадає тяжке випробування і пройти його гідно вдається не всім –  інколи вони  відмовляються від такої дитини.

   В Сумській області налагоджений алгоритм дій після народження дитини з вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки: надається  оперативна інформація в стоматологічне відділення №3 Сумської обласної  клінічної стоматологічної поліклініки щодо народження у родопомічних закладах міста та області дітей з дефектами розвитку щелепно-лицьового апарату  і при кожному виявленому випадку стовідсоткове консультування дітей лікарями -ортодонтами та лікарями – стоматологами (в тих  районах області, де ортодонти відсутні) у відділенні новонароджених. Після отримання дитиною свідоцтва про народження  ортодонт стоматологічного відділення №3 СОКСП надає висновок  лікувально-консультативної комісії батькам дітей з дефектами розвитку щелепно-лицьового апарату для отримання соціальної допомоги та проводить якісний диспансерний нагляд за дітьми. Одними з перших диспансерних заходів є забезпечення  правильного вигодовування та догляду , що є запорукою до успішної підготовки дитини до оперативних  втручань, які   до недавнього часу проводились у Регіональних центрах(м. Київ «Охмадит», м. Харків Медична Академія післядипломної освіти, кафедра стоматології дитячого віку, ортодонтії та імплантології). І незважаючи на те, що консультації та операції безкоштовні, у батьків виникають певні труднощі –  не всі вони  можуть  матеріально собі дозволити своєчасну поїздку до Регіональних центрів.

          В Сумській області на обліку знаходиться 196 дітей з вродженими вадами обличчя, тільки за  9 місяців народилось 10  таких дітей.

      Головний стоматолог області Володимир Савченко давно намагався вирішити питання про оперування дітей з дефектами розвитку щелепно-лицьового апарату на базі стоматологічного відділення Сумської обласної клінічної лікарні, але заважали бюрократичні проблеми. І ось напередодні Дня Святого Миколая в 2015році завдяки спільним зусиллям управління охорони здоров’я облдержадміністрації, керівництва області, обласної лікарні вдалося вирішити усі питання. А фінансову підтримку  проведених операцій здійснили спілка приватних стоматологів Сумщини і особисто головний стоматолог області Володимир Савченко.

      В грудні 2015року лікарі-науковці Харківської Медичної Академії Післядипломної Освіти провели складне оперативне втручання трьом діткам із вродженою патологією щелепно-лицьової системи. Оперували у стоматологічному відділенні обласної клінічної лікарні Олександр Любченко,  д.м.н., професор, завідувач кафедри стоматології дитячого віку, ортодонтії, імплантології ХМАПО та Роман Єгоров, співробітник вказаної кафедри, дитячий анестезіолог. В квітні та листопаді 2016року вони провели ще 7 таких операцій, під час яких їм вже асистували  стоматологи  - хірурги обласної лікарні. Харківські лікарі відзначають  високий професійний рівень сумських колег і достатнє оснащення стоматологічного відділення. Мета харківських хірургів навчити  наших лікарів виконувати подібні оперативні втручання самостійно. При виборі дітей до оперативних втручань враховувались не тільки  вікові показання, а також соціальний стан дітей. В Сумському Будинку дитини на момент проведення операцій знаходилось два хлопчика з вродженою патологією щелепно-лицьової системи, їх вже обох прооперували і одразу ж  всиновили.

     Завдяки професіоналізму та відданості справі Олександра Любченка та Романа Єгорова сумські дітлахи отримали шанс на нове життя.

Обласний дитячий стоматолог                                            Галина Смірнова

 

 

 

        

 

Опубліковано у Без рубрики | Залишіть коментар

Обласний семінар – нарада 04.11.2016р.

Про  проведення  обласного семінару – наради на тему: «Підсумки діяльності стоматологічної служби області за 9місяців 2016року»

        Згідно плану основних заходів Управління охорони здоров’я Сумської ОДА на базі Сумської обласної дитячої клінічної стоматологічної поліклініки 04.11.16р.проведений обласний семінар – нарада на тему: «Підсумки діяльності стоматологічної служби області за 9 місяців 2016року», на якому були присутні головні лікарі стоматологічних поліклінік та районні стоматологи та представники профільних кафедр медичного факультету СумДУ.

         Головний стоматолог області Савченко В.В.  проаналізував роботу стоматологічної служби області за 9 місяців 2016року, окремо зупинявсь на досягненнях та недоліках кожного району.

. На протязі 9місяців року стоматологічну допомогу населенню області надавали 5 стоматологічних поліклінік, 11 стоматологічних та 23 ортопедичних відділень і кабінетів у складі обласних, міських та районних лікувально-профілактичних закладів області, стоматологічне відділення Сумської обласної клінічної лікарні на 30 ліжок, у т.ч. – 3 дитячі ліжка.

      Стоматологічна служба області, незважаючи на непрості економічні і соціальні умови сьогодення протягом 9 місяців працювала стабільно, про що свідчать основні показники її діяльності, переважна більшість яких або дорівнює відповідним державним, або дещо їх перевищує.

Незначно  збільшився відсоток оглянутого населення у порівнянні з минулим роком і склав 25,4% проти 24,5,% за 9 місяців 2015року.

       Питома вага потребуючих лікування від оглянутих покращилась на 1% і за 9 місяців 2016року склала 37,7%.Показник питомої ваги санованих за 9 місяців 2016року становить 82,5% проти 81,9% за 9 місяців 2015рокую

        Ортопедична служба потенційно в змозі виконати важливе соціальне завдання, що стоїть перед нею – забезпечення безкоштовним зубним протезуванням пацієнтів, які мають відповідні пільги згідно закону, але хронічний дефіцит фінансування, на жаль, стримує цю роботу.

За 9 місяців 2016року  за рахунок виділення бюджетного асигнування на безкоштовне зубне протезування, в області запротезовано1898осіб на суму 3079,7тис.грн.( за 9 місяців 2015року  -  2149 осіб на загальну суму 2511,7 тис. грн.).Середні витрати на одну особу пільгового контингенту за 9 місяців 2016року склали 9,89 грн., тоді як за 9 місяців 2015року ця цифра склала 8,1 грн, що пояснюється зростанням цін на протезування.

  Надання зубопротезної допомоги ветеранам війни залишається першочерговим. Однак, через обмежене фінансування в області на даний час на черзі стоять 270 учасників бойових дій, в т.ч. 103 УБД АТО. Значною черга на пільгове протезування даного контингенту залишається в СМКСП (110 осіб), Глухівському(59 осіб), Шосткінському(31 особа), Нежригайлівському(28 осіб), Л.Долинському(10осіб) районах.

За 9 місяців 2016року в області  покращився показник питомої ваги косметичного протезування в загальній кількості незнімних протезів і склав 24,1 проти 22,0 за 9 місяців 2015року.

За рейтинговими місцями в п’ятірку кращих увійшли Шосткінський( 1-е місце), Конотопський(2-е), Недригайлівський(3-є), Роменський (4 -е), Глухівський(5 -е) райони, а а замикають рейтингову таблицю Буринський(17 -е), Краснопільський(18 -е), Тростянецький(19-е) райони.

          Володимир Віталійович сформулював задачі стоматологічної служби області, пріоритетними напрямками визначив надання стоматологічної допомоги пільговому контингенту, в т.ч. дітям; забезпечення пільгового протезування, використання нових методів лікування та профілактики тощо.

          Про стан стоматологічної дитячої служби області доповіла обласний дитячий стоматолог  Смірнова Г.О. та відзначила, що показники лікувально – профілактичної роботи серед дитячого населення по області стабільні, на достатньо високому рівні.

- питома вага профілактично оглянутих дітей до прикріпленої території збільшилась з 64,5% за 9 міс.2015р. до 68,6% за 9 міс . 2016р.. Низький рівень цього показника відмічається  у В. Писарівському районі (68,3% за 9 місяців 2015року ; 58,6% – за 9 місяців 2016 року)та по відділенню №3 СОКСП (35,3%% за 9 місяців 2015року ; 36,5% – за 9 місяців 2016року), що  прямо пропорційно пов’язано з забезпеченістю в цих районах лікарями – стоматологами.

    – питома вага потребуючих лікування зменшилась на 0,7% з 35%  за 9 місяців 2015р. до 34,3%. за 9 міс 2016р., значно краща за  аналогічний показник по .Україні за 2014р. – 48,4%. Недостатній  цей показник в Буринському(44%), С.Будському (58,1%) районах.

  – показник питомої ваги санованих дітей покращився і склав за 9 місяців 2016р 84,9% (за 9 місяців 2015року  81,8%) при показнику по Україні за 2014р. 80,2%. Нищій за обласний він в Білопільському районі (73,3%) та стоматологічному відділенню №3 СОКСП (75,4%).

       Протягом 9 місяців 2016р. в області впроваджувалися засоби первинної профілактики серед дитячого населення, в першу чергу декретованих груп.

      За звітний період проведено  9157          герметизації фісур  постійних зубів у дітей (9 місяців 2015року – 7967 герметизацій).

        Смірнова Г.О. зупинилась і на стані ортодонтичної служби в області та нагадала присутнім, що ортодонтична допомога дітям надається в 9 районах області та в стоматологічному відділенні №3 СОКСП, але диференційований ортодонтичний прийом видічений лише в 5 районах. Ортодонтичну допомогу надають 12 лікарів – ортодонтів.

         Показники роботи ортодонтичної служби області на рівні аналогічного минулого періоду. Кількість виготовлених ортодонтичних апаратів за звітний період збільшилась за рахунок збільшення кількості пацієнтів взятих на лікування незнімною апаратурою, тобто брекет системою, їх кількість збільшилась і стала дорівнювати  за 9 місяців 2016року 261 проти 161 за 9 місяців 2015року.Кількість виготовлених ортодонтичних апаратів на день становить 2,4 проти 2,1 за 9 місяців 2015року.Показник кількості закінченого ортодонтичного лікування на день відповідає рекомендованим нормам(0,5) і за 9 місяців 2016року склав 0,6.На диспансерному обліку знаходиться 196 дітей з вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки( за  9 місяців 2016року зареєстровано 10 дітей), всі вони отримують реабілітаційні заходи.

        На семінарі з  актуальною доповіддю «Вогнепальні поранення щелепно – лицьової ділянки» виступив учасник АТО, лікар – стоматолог Роменської стоматологічної поліклініки Олександр Зіньков. Він надав класифікацію вогнепальним пораненням щелепно – лицьової ділянки за ступенем важкості .Враховуючи анатомо- морфологічні особливості щелепно – лицьової ділянки(близькість життєво важливих органів, підвищена регенеративна спроможність, добра васкуляризація та інервація, наявність слинних залоз, наявність зубів та зубних рядів, наявність мімічної мускулатури) доповідач сформулював принципи лікування на 5-ти обов’язкових етапах хірургічної обробки вогнепального поранення щелепно – лицьової ділянки(Іетап – хірургічна обробка м’яких тканин обличчя та ротової порожнини; ІІ етап – хірургічна обробка кісткової тканини; ІІІ етап – репозиція та жорстка фіксація уламків щелеп, ІV етап – дренування рани; V етап – зашивання рани). Була надана інформація про надання медичної допомоги в умовах бойових дій(0(базовий )рівень – перша медична та долі карська допомога);І рівень – перша лікарська допомога – спрямована на збереження життя і здоров’я, усунення ускладнень, надається лікарем – стоматологом; ІІ рівень –кваліфікована хірургічна допомога – надається хірургами військових мобільних госпіталів; ІІІ рівень – спеціалізоване лікування –надається в профільних клініках  та центрах;V рівень медична реабілітація –надається в спеціалізованих клініках, санаторіях, стоматологічних поліклініках за місцем проживання пораненого з метою відновлення втрачених функцій, соціальної адаптації тощо. Доповідь проілюстрована фотографіями пацієнтів з вогнепальними пораненнями щелепно – лицьової ділянки.

       Лікар – стоматолог Конотопської стоматологічної поліклініки Тетяна Рачок  розповіла про два клінічних випадки в своїй практиці в 2016році – хейліта Манганотті – облігатного передракового стану.Вона зупинилась на статистичних даних, клініці цього захворювання, диспансеризації та профілактиці.

 Про ефективність препарату «Тантум Верде» при лікуванні пародонтитів доповіла лікар – стоматолог терапевт Шосткінської стоматологічної поліклініки Надія Юрченко. Вона відзначила, що завдяки протимікробним властивостям препарату,  запалення та набряк ясен минає швидше, строки лікування скорочуються.                                         .

       Наприкінці семінару були підведені підсумки роботи та сформульовані задачі по покращенню роботи стоматологічної служби області.

Опубліковано у Без рубрики | Залишіть коментар

VII (ХІV) з’їзду Асоціації стоматологів України «Стоматологія в Україні»

      Асоціація стоматологів України потужна і дійова національна організація, яка об’єднує в своїх рядах лікарів – стоматологів України для всестороннього впливу на їх професійну діяльність, захисту інтересів, створення належних умов для навчання та роботи, представлення інтересів лікарів – стоматологів України як в державі, так і на міжнародній арені.
21 жовтня 2016 року відбулися відкриття та плідна робота VII(ХІV) з’їзду Асоціації стоматологів України «Стоматологія в Україні». Ця визначна подія для всієї стоматологічної спільноти ставить метою визначення шляхів подальшого розвитку стоматології в Україні. Організатори заходу мали на мету привернути увагу медичних та наукових працівників до проблем стоматології як у галузі освіти , науки так і  практики, пов’язаних з реформуванням галузі, визначення шляхів реформування стоматології в Україні, питань допомоги та підтримки стоматологів в зоні АТО. Делегація Сумської області на з’їзді  була представлена 14 –ю кращими представниками стоматологічної галузі.
Перед 219 делегатами з’їзду Президент Асоціації стоматологів України  Мирон Угрин звітував про діяльність АСУ. Він відзначив, що  непростий для України час загострив всі негаразди в медицині та, зокрема, в стоматології. Асоціація стоматологів України повинна взяти участь в розробці оптимальної моделі стоматологічної допомоги в Україні, пріоритетом якої була би профілактика стоматологічних захворювань, гарантія надання стоматологічної допомоги дітям та підліткам зі 100% охопленням обстеженням та лікуванням. Наша першочергова мета – значно зменшити відсоток стоматологічних захворювань в осіб молодого віку. З приводу цього Асоціація плідно співпрацює з Комітетом з питань охорони здоров’я Верховної Ради України, Мирон Угрин 16 грудня 2015 року брав участь в парламентських слуханнях «Про реформу охорони здоров’я в Україні» та запропонував переглянути економічні засади надання стоматологічної допомоги, а саме забезпечити фінансування конкретного пацієнта, впровадити страхову медицину.
Налагоджена співпраця з Міністерством оборони України, завдяки чому було відкрито понад 10 стаціонарних стоматологічних кабінетів на військових полігонах і в зону   АТО передано 8 пересувних стоматологічних кабінетів.
Асоціація стоматологів України  брала активну участь в нормотворчому процесі . Завдяки її зусиллям МОЗ України розпочало роботу над законопроектом ліцензування професійної діяльності лікарів.
14 вересня 2016 року підписаний Меморандум про співпрацю з Національною академією медичних наук, що дасть змогу безперервної освіти стоматолога, підвищенню вимог до спеціалізації, забезпечення для студентів стоматологічних факультетів умов для виконання навчальної програми, особливо стосовно практичних навичок.
Асоціація стоматологів України активно приймала участь в міжнародній діяльності: 22 -25 вересня 2015 року  - у Всесвітньому Стоматологічному Конгресі  FDI в Бангкоку;24 -25 червня 2016 року    в Сопоті відбулася XV наукова конференція  «Оклязія – Естетика – Функція – Протетика – Ортодонтія- Хірургія»; 7 -10 жовтня 2016 року в Познані проводився Конгрес FDI, на якому один день був присвячений  українській стоматології.
Протягом двох років за участі Асоціації стоматологів України відбулося ще багато заходів, наприклад,  День стоматологічного здоров’я 20 березня 2015 року в м.Одеса; 3 Національний український Конгрес 20 жовтня 2015 року в м. Києві; Всеукраїнська науково – практична конференція «Комплексний підхід до реабілітації стоматологічних хворих» 15 -16 травня 2015 року в м. Запоріжжя» та багато інших.    Мирон Угрин зазначив, що      20 жовтня 2016 року в м. Львові в рамках VII(ХІV) з’їзду Асоціації стоматологів України проходила науково – практична конференція «Стандарти стоматологічної допомоги – реалії практики та перспективи впровадження» та тематичні симпозіуми, присвячені актуальним питанням стоматології,  а  21 жовтня 2016 року відбувся симпозіум молодих вчених та лікарів «Сучасні технології діагностики, лікування та профілактики основних стоматологічних захворювань».
На з’їзді відбулися вибори президента АСУ, згідно Статуту Асоціації стоматологів України. Було запропоновано 2 кандидатури:  Мирона Угрина та генерального секретаря АСУ Ірини Мазур. Після голосування з відривом у 29 голосів перемогу одержала Ірина Мазур та виступила зі своєю Програмою розвитку АСУ, яка складається з наступних позицій:
- Удосконалення законодавчої бази, а саме створення Протоколів лікування стоматологічних захворювань враховуючи Міжнародні класифікації, налагодження системи управління шляхом рекомендательних листів щодо професійної діяльності стоматологів;
-  Розвиток освіти та науки – додипломна та післядипломна освіта, використання новітніх технологій;
-   Підвищення ролі осередків та їх залучення до підготовки рішень АСУ;
-  Продовження  комунікації (зв’язок з міжнародними організаціями, громадськістю) ;
-   Об’єднавча роль АСУ, що дозволить від дій перейти до результату.
Ірина Мазур   запевнила присутніх, зо буде намагатись створити єдиний медичний професійний простір, де голос кожного стоматолога України буде почутий.
На з’їзді була відзначена потужність Сумського обласного осередку АСУ, який нараховує 493 члена і його вплив на прийняття рішень Асоціації стоматологів України завдяки плідним зусиллям його лідера – Володимира Савченка. За вірне служіння стоматології, її постійний розвиток в області  головний стоматолог Сумської області, голова Сумського обласного осередку Асоціації стоматологів України Володимир Савченко був нагороджений Подякою АСУ  за активну роботу та виказав надію, що і надалі буде реалізовувати в дію реформування стоматології на благо наших пацієнтів та повноцінної роботи кожного стоматолога в області.

Секретар Сумського осередку
Асоціації стоматологів України                                                Галина Смірнова
Изображение 126

 

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Обласна конференція «Актуальні питання ортопедії та ортодонтії»

13.05.2016 року була проведена обласна конференція «Актуальні питання ортопедії та ортодонтії», на якій були присутні ортопеди та ортодонти стоматологічних поліклінік та стоматологічних відділень районних лікарень.

З вступним словом виступив обласний ортопед Воєвський Олександр Михайлович та зазначив, що в І кварталі 2016року мережа ортодонтичної служби залишається без змін і складається з 23 ортопедичних кабінетів та 10 ортопедичних відділень, в яких працює 38 лікарів – стоматологів ортопедів (41 на 01.01.2015року). Забезпеченість стоматологами – ортопедами на 10000 населення  складає 0,6 і дорівнює показнику по Україні за 2014рік. Нижче за обласний показник вона в Конотопському(0,2), Охтирському(0,3) районах. В Роменському, Кролевецькому, Глухівському, Шосткінському районах та м. Суми показник забезпеченості перевищує обласний. Доступність зубного протезування, або кількість осіб, які отримали зубні протези в розрахунку на І00 осіб дорослого населення по області складає 1,5(показник по Україні за 2013рік 1,1).

Доступність зубного протезування недостатня в Сумському(0,3), Буринському (0,7), Недригайлівському(0,5) районах.

Актуальність конференції обумовлена тим, що сьогодення вимагає впровадження новітніх технологій в ортопедичне лікування, насамперед косметичного протезування , імплантацію та відновлення не тільки втрачених зубів , а і функцій.

Воєвський О.М. ознайомив присутніх з доповіддю «Ортопедична реабілітація дентальними імплантами», підкреслив, що імплантація зубів – це практично ідеальна технологія по відновленню втрачених зубів як в естетичному так і в функціональному плані. Імпланти мають гарні якісні та функціональні характеристики, а головне біосумісність за рахунок матеріалів, з яких вони виготовляються (наприклад, титан). Доповідач надав алгоритм установки імплантів як при достатній кількості кісткової тканини так і при її дефіциті(проводиться пересадка кісткової тканини.). Також Воєвський О.М. зупинився на експрес імплантації, яка можлива тільки одразу після видалення зубу, а також підкреслив, що не можна забувати про протипоказання що до проведення імплантації. Вона не проводиться у хворих на цукровий діабет, злоякісні пухлини, хвороби крові, туберкульоз, а також дітям до 16 років.

Лікар – ортодонт Сумської ОКСП Максименко Артур Євгеньєвич в своїй доповіді «Застосування лицьової дуги в ортопедичній практиці»  зауважив, що зубопротезні реставрації не враховують топографо – анатомічні особливості обличчя та індивідуальні особливості руху нижньої щелепи, який залежить від форми зубів та скронє –  щелепного суглобу. Використання лицьової дуги дозволяє зробити зубні протези максимально наближені до природніх зубів та відновити функцію на 100/%.Доповідач розповів будову лицьової дуги та роботу з нею.

Обласний ортодонт Галич Людмила Вікторівна визначила важливу проблему в доповіді «Комплексне лікування дітей з вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки». вона надала етіологічні чинники виникнення даної патології та класифікацію вроджених вад щелепно – лицьової ділянки. Вона підкреслила, що для кожного виду вроджених вад характерні свої морфологічні, функціональні та естетичні порушення. Усунення дефектів щелепно – лицьової ділянки повинно бути комплексним і включати хірургічне, ортодонтичне лікування, а також підвищення імунітету та заняття з логопедом та психологом. Тільки комплексне лікування підвищить якість життя дітям з даною патологією.

Лікар – ортодонт Охтирської стоматологічної поліклініки  Оксьом Ірина Вікторівна виступила з доповіддю «Лікування зубо – щелепних аномалій з видаленням постійних зубів в практиці ортодонтів». Виступ актуальний тому, що кількість дітей зі скупченістю зубів, яким необхідно видаляти постійні зуби  під час ортодонтичного лікування зростає. Причиною цього є неправильне жування, вживання м’якої їжі, спадковість. Оксьом Ірина Вікторівна навела клінічні приклади зі своєї практиці лікування дітей з даною патологією

В завершенні конференції присутні обмінювались думками та  були підведені підсумки роботи .

Опубліковано у Без рубрики | Залишіть коментар

Обласний семінар – нарада «Актуальні питання дитячої стоматології та ортодонтії»

Згідно плану основних заходів Управління охорони здоров’я Сумської ОДА на базі Сумської обласної дитячої клінічної стоматологічної поліклініки 06.05.2016р. проведений обласний семінар – нарада на тему: «Актуальні питання дитячої стоматології та ортодонтії», на якому були присутні головні лікарі стоматологічних поліклінік, районні стоматологи,  асистент кафедри стоматології та терапевтичної  стоматології ХМАПО та асистент секції «Стоматологія» СумДУ..

Обласний дитячий стоматолог Смірнова Г.О. проаналізувала роботу дитячої стоматологічної служби області. Вона відмітила, що допомогу дитячому населенню області протягом І кварталу 2016 року надавали 42 лікарів-стоматологів дитячих та 15 лікарів – ортодонтів. В 10 районах області не виділений диференційований дитячий прийом, а в 9 – не надається ортодонтична допомога.

Матеріально-технічна база стоматологічної служби області  не відповідає сучасним вимогам (зношеність обладнання на 01.01.16 р. становить більше 90%), це впливає на якість надання стоматологічної допомоги.

Стаціонарна стоматологічна допомога дітям Сумської області надається у стоматологічному відділенні  обласної клінічної лікарні ( 3  дитячі ліжка).

В І кварталі 2016 року показники лікувально – профілактичної роботи серед дитячого населення по області стабільні, на достатньо високому рівні.

Показник  питомої ваги профілактично оглянутих дітей до прикріпленої території збільшився з 24,5% в Ікв.2015р. до 25,8% в Ікв. 2016р. Значно менше за обласний цей  показник в Краснопільсьму районі (16,9%)  та м. Суми(15,0%).Гарно спрацювали В.Писарівський, Конотопський, Недригайлівський, Охтирський, С.Будський, Ямпільський райони і показник  питомої ваги профілактично оглянутих дітей до прикріпленої території там відповідно дорівнює 29,8%,35,7%,44,6%,44,5%, 35,9%, 29,7%.

      Показник питомої ваги потребуючих лікування збільшився на 1% з 34,6%  в І кварталі 2015р. до 35,6%. в І кварталі 2016р. та має тенденцію до збільшення у зв’язку зі зменшенням обсягів планової санації, але значно кращий за  аналогічний показник по Україні за 2014р. – 48,4%. Цей показник значно вищий за обласний в Буринському(50,9%) та С.Будському(54,3%)районах.

Показник питомої ваги санованих дітей зменшився на 0,8 і теж має тенденцію до зменшення, тому що кількість відмовників від лікування в організованих дитячих колективах постійно збільшується. В І кварталі 2016року він склав 77,1% проти 77,9% в І кварталі 2015року. На недостатньому рівні він у Недригайлівському (55,3%), Ямпільському (65,7%) районах та по м. Суми (69,6%). В І кварталі зупинилось зростання показника кількості відвідувань на І санованого :він дорівнює як і в І кварталі 2015року  4,7 .Більший за обласний він в Кролевецькому(5,3), Недригайлівському(6,9), Шосткинському(6,1) районах та м.Суми(5,9).

Як результат недостатньої профілактичної роботи в деяких районах області та в обласному центрі погіршився обласний показник вилікуваних зубів з приводу ускладненого карієсу на 1000 планово оглянутих дітей  і в І кварталі 2016року склав 27,0 проти 23,9 в І кварталі 2015. Він залишається  високим та потребує зменшення в Кролевецькому     99,6%(Ікв.2015р.35,8),В.Писарівському(14,5),Глухівському(36,9)Краснопільському(64,7). Тростянецькому(37,9)районах та м. Суми(36,6).

Обласний показник видалених постійних зубів з приводу ускладненого карієсу на 1000 планово оглянутих в І кварталі 2016 року покращився на 0,3 і склав 2,1. В Роменському( 3,5),Білопільському (3,3);Буринському(4,0);В.Писарівському (4,5) районах та м. Суми -5,9 він гірший за обласний.

За звітний період проведено    2691 герметизації  постійних зубів у дітей (І квартал 2015р – 3074 герметизацій) і ця цифра постійно зменшується, тому що зменшується кількість коштів на придбання цих профілактичних засобів, що не може не турбувати.

Смірнова Г.О. наголосила, що створення  Програми профілактики та лікування стоматологічних захворювань в області на 2017 – 2022роки допоможе ввести  диференційований дитячий стоматологічний та ортодонтичний прийоми в Краснопільському, Білопільському, Буринському, В.-Писарівському, Кролевецькому, Лебединському, Липово-Долинському, Недригайлівському, Путивльському, Середино-Будському, Сумському, Ямпільському районах, збільшити рівень фінансування стоматологічної служби в області, що дозволить покращити матеріально-технічну базу стоматологічних закладів, впровадити сучасні стоматологічні технології.

Показники ортодонтичної служби проаналізувала обласний ортодонт  Галич Людмила Вікторівна. Вона відзначила, що в 10 районах області та м. Суми працює 15 лікарів – ортодонтії, з них -9(60%) – на основному ортодонтичному прийомі, 6(40%) – за сумісництвом. Мають кваліфікаційну категорію 10 лікарів – ортодонтії(66,7%).Основні показники роботи ортодонтичної служби в області стабільні , а деякі покращились. Так , кількість пацієнтів, взятих на лікування незнімною апаратурою, тобто брекет – системою збільшилась в І кварталі 2016року і склала 94 проти 65 в І кварталі 2015року.Показник кількості виготовлених ортодонтичних апаратів в день становить 2,3, що на 0,5 більше ніж в І кварталі 2015року.

Велика увага в області приділяється обліку та ортодонтичній реабілітації дітей з вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки та іншими спадковими хворобами зубо-щелепного апарату, які призводять до інвалідності. Станом на 01.04.2016 року на диспансерному обліку з такою патологією знаходиться 180 дітей. З вродженою патологією щелепно-лицьової ділянки народилося в І кварталі  2016 року 5 дітей .

Завідувач стоматологічним відділенням СОКЛ Чередниченко Анатолій Іванович доповнив доповідь Галич Л.В. та підкреслив , що на даний час вирішено питання забезпечення консультативною та лікувально – діагностичною допомогою дітям з вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки.Сумські лікарі – стоматологи хірурги стоматологічного відділення СОКЛ та фахівці кафедри стоматологічного медичного інституту Сум ДУ разом з завідувачем кафедри дитячої стоматології, щелепно – лицьової хірургії та імплантології ХМАПО, проф.. Любченко О.В. та асистентом кафедри анестезіологом Єгоровим Р.В.

Віра Іванівна Мельник також виступила з доповіддю « Методи лікування дистального прикусу ».Складність цієї патології заключається в тому, що відбуваються естетичні зміни обличчя, порушуються функції ковтання, мови, жування. Причинами виникнення дистального прикусу є генетичні фактори, шкідливі звички, раннє видалення тимчасових зубів, захворювання носа та глотки. Особливістю лікування дистального прикусу є довготривалість. По – перше , необхідно усунути шкідливі звички, нормалізувати функції, пролікувати лор-  патологію. Це досягається застосуванням щитотерапії, міотрейнерів, комплексу міогімнастики. Для безпосереднього лікування дистального прикусу використовуються ортодонтичні апарати механічної, функціональної та комбінованої дії з урахуванням віку дитини  та ступеню тяжкості патології. Доповідь була проілюстрована фотознімками пацієнтів до та після лікування.

Набула актуальності і тема «Помилки в оформленні медичної документації при направленні допризовників та призовників із районів області до воєнкомату» , з якою виступила лікар – терапевт Сумської обласної клінічної стоматологічної поліклініки Жук Антоніна Павлівна. Основними помилками є недосконале знання змісту наказу Міністра оборони України від 04.01.1994р. №2 «Про затвердження Положення про військову – лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України» лікарями – стоматологами, які працюють у військкоматах, що призводить до неправильного визначення придатності до військової служби призовників, помилки при визначенні діагнозу, помилки при заповненні документації тощо.

Зінченко Марина Іванівна працює лікарем – стоматологом дитячим в Сумській міській дитячій клінічній лікарні 20 років, тому на семінарі вона поділилася з присутніми особливостями надання стоматологічної допомоги дітям стаціонару на прикладі своєї роботи.

Завідувач дитячим відділенням Конотопської стоматологічної поліклініки підготувала виступ  «Гемангіоми порожнини рота .Клінічний випадок хворого Н.» та підкреслила необхідність ретельного збору анамнезу з метою визначення соматичного статусу пацієнта, важливість підготовки такого  хворого до стоматологічного втручання в умовах стаціонару

Завжди на обласні семінари запрошуються представники  кафедри стоматології та терапевтичної стоматології ХМАПО  з метою донести  наукові  досягнення до представників практичної стоматології. Асистент кафедри  стоматології та терапевтичної стоматології  ХМАПО к.м.н.  Карпець Л.М. витсупила з доповіддю «Поверхнева герметизація композитних реставрацій , як метод профілактики карієсу»,  в якій зупинилась на сучасних герметиках для покриття реставрацій. Вони дозволяють утримувати довше більш гладку поверхню реставрації, що призводить до зменшення кількості карієгогенної мікрофлори як на реставраційній поверхні так і в порожнині рота і застосовується ще і як метод профілактики карієсу.

Лікар з стоматолог дитячий Конотопської стоматологічної поліклініки ознайомила присутніх з інтересним клінічним випадком дермальної кисти .       На обласному семінарі   нараді 24.04.2015р. за сумлінну працю та вагомий внесок у розвиток та удосконалення стоматологічної служби області подяками Сумського обласного осередку АСУ були нагороджені лікар – стоматолог дитячій Сумської міської дитячої клінічної лікарні Зінченко Марина Іванівна, завідувач лікувально – профілактичним відділенням Охтирської міської стоматологічної поліклініки Дзюба Катерина Василівна, завідувач лікувально – профілактичним відділенням Роменської  стоматологічної поліклініки Крига Віра Василівна, завідувач стоматологічним відділенням №2 Сумської обласної дитячої клінічної стоматологічної поліклініки Смірнова Г.О.

В завершенні семінару присутні обмінювались думками, були підведені підсумки роботи, поставлені завдання на майбутнє.

Опубліковано у Без рубрики | Залишіть коментар

Оголошення обласний семінар

ОГОЛОШЕННЯ

   05.02.2016р. о 10-00 на базі стоматологічного відділення №3(дитяче) Сумської обласної клінічної стоматологічної поліклініки за адресою вул.Кірова,179, відбудеться обласний семінар на тему «Підсумки лікувально – профілактичної роботи стоматологічної служби області. Проблемні питання та шляхи їх вирішення в умовах реформування медичної галузі».

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Омріяна співпраця

        Напередодні Дня Святого Миколая лікарі-науковці Харківської Медичної Академії Післядипломної Освіти провели складне оперативне втручання трьом діткам із вродженою патологією щелепно-лицьової системи. Оперували у стоматологічному відділенні обласної клінічної лікарні Олександр Любченко,  д.м.н., професор, завідувач кафедри стоматології дитячого віку, ортодонтії, імплантології ХМАПО та Роман Єгоров, співробітник вказаної кафедри, дитячий анестезіолог.
Фахівці обласної лікарні давно мріяли про співпрацю із харківськими колегами, але не перепоні ставали бюрократичні проблеми. Нарешті завдяки спільним зусиллям управління охорони здоров’я облдержадміністрації, керівництва області, обласної лікарні вдалося вирішити усі питання. А фінансову підтримку  проведених операцій здійснили спілка приватних стоматологів Сумщини і особисто головний стоматолог області Володимир Савченко.
Пацієнтами стали восьмирічний Тимофій, шестирічна Інна та 18-річна Карина. Протягом семи годин трьом пацієнтам виконували складне оперативне втручання у щелепно-лицьовій ділянці. Стан хворих задовільний. На них очікує реабілітаційний період.
Харківські лікарі відзначили високий професійний рівень сумських колег і достатнє оснащення стоматологічного відділення. Вони пообіцяли і в майбутньому  навчати наших лікарів виконувати подібні оперативні втручання самостійно, адже велика кількість дітей із вродженими вадами потребують хірургічної допомоги.
Володимир Савченко подякував Олександру Любченку та Роману Єгорову за професіоналізм і відданість професії, завдяки яким троє сумських дітлахів отримали шанс на нове життя.
Проблема вродженої патології  щелепно – лицьової ділянки  у дітей в Сумської області залишається актуальною: на диспансерному обліку знаходиться 173 дитини, 11 зареєстровано в 2015р.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Співпраця між СумДУ та Сумською обласною гімназією для талановитих та творчо обдарованих дітей

В рамка Угоди про співпрацю між Сумським державним університетом та Сумською обласною гімназією – інтернат для талановитих та творчо обдарованих дітей  207 учнів гімназії мали можливість пройти обстеження ротової порожнини кваліфікованим лікарем -стоматологом дитячим Сумської обласної клінічної стоматологічної поліклініки на базі стоматологічного корпусу СумДУ. Огляди проводились в пересувному стоматологічному автобусі. Кожен учень отримав консультацію та рекомендації з приводу стану порожнини рота. Крім того гімназисти побували на екскурсії в новому стоматологічному корпусі медичного факультету який устаткований надсучасним обладнанням та дає змогу майбутнім стоматологам отримати не тільки теоретичні знання, а і практичні навики. Планується цикл лекцій для учнів гімназії  по профілактиці стоматологічних захворювань. Співпраця між директором гімназїї Пісоцькою І.О., адміністрацією СумДУ та СОКСП буде продовжена і надалі шляхом санації дітей, тому що як виявили огляди 39% дітей потребують лікування які потребують лікування та 29% мають  ортодонтичну патологію.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Іменинники червня, липня

Щиро вітаємо іменинників:

 Блинова Світлана Михайлівна
Райстоматолог Путивльського р-ну,

Квасова Валентина Олександрівна
Райстоматолог Ямпільського р-ну,

Цецерська Ніна Петрівна
Головний лікар Шосткінської стоматполіклініки,

Сутуліна Людмила Іванівна
Райстоматолог Конотопського р-ну,

Токмань Олена Володимирівна
Райстоматолог Недригайлівського р-ну
.

Зичимо Вам миру та злагоди, натхнення та сил.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар

Обласний семінар «Актуальні питання дитячої стоматології та ортодонтії»

      Згідно плану основних заходів Управління охорони здоров’я Сумської ОДА на базі Сумської обласної дитячої клінічної стоматологічної поліклініки 24.04.15р. проведений обласний семінар – нарада на тему: «Актуальні питання дитячої стоматології та ортодонтії», на якому були присутні головні лікарі стоматологічних поліклінік, районні стоматологи,  асистент кафедри стоматології та терапевтичної  стоматології ХМАПО.
     Головний стоматолог УОЗ В.В.Савченко проаналізував роботу стоматологічної служби області за І квартал 2015р.
     Володимир Віталійович відмітив, що стоматологічна служба має свої особливості, відмінні від усіх інших спеціальностей і, фактично,  функціонує як окрема галузь охорони здоров’я, що відповідає практиці більшості європейський країн.
     Актуальність проблеми організації надання стоматологічної допомоги в області підтверджується значною поширеністю стоматологічних захворювань у всі вікові періоди, насамперед високою ураженістю твердих тканин зубів та пародонта у вагітних жінок та зокрема дітей.

     Фахівці стоматологічної служби працюють над виконанням «Програми економічного та соціального розвитку Сумської області на 2007-2015 роки». Створені локальні клінічні протоколи  в кожному лікувальному закладі згідно наказу МОЗ України від 23.11.2004р.№566 «Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями «ортопедична стоматологія», «терапевтична стоматологія», «хірургічна стоматологія», «ортодонтична стоматологія», «дитяча терапевтична стоматологія», «дитяча хірургічна стоматологія».

Мережа стоматологічної служби області залишається без змін: населенню області стоматологічну допомогу надавали 6 стоматологічних поліклінік, із них 1 – дитяча; 110 стоматологічних та 23 ортопедичних  відділень і кабінетів у складі обласних, міських та районних лікувально-профілактичних закладів області.

        Стаціонарна стоматологічна допомога жителям Сумської області надається у стоматологічному відділенні  обласної клінічної лікарні на 30 ліжок, у т.ч. – 3  дитячі ліжка.

        Забезпеченість населення області лікарями – стоматологами і зубними лікарями декілька залишилася на рівні 2014 року і склала 3,4 (показник по Україні за 2013р. 3,6). Турбує кадрове забезпечення в В.Писарівському, Краснопільському,  Тростянецькому районах. Забезпеченість населення області лікарями – ортопедами – стоматологами протягом останніх двох років складає 0,6  (Україна за 2013р. – 0,57).

        В 10 районах області не виділений дитячий стоматологічний прийом.

        Ортодонтична допомога дітям області надається 12 лікарями – ортодонтами  ( 6 лікарів – ортодонтів в районах області та 6 в обласній дитячій клінічній стоматологічній поліклініці).

        Прикро, що  на даний час остаточно не вирішено питання на рівні України  із лікарями – стоматологами первинної ланки.

        Існуюча матеріально-технічна база руйнується, нове будівництво та капітальний ремонт практично не здійснюється, в середньому по області повністю зношено та підлягає негайній заміні біля 90,0% стоматологічного обладнання та апаратури, яка працює більше 10 років, а в багатьох випадках більше 15-20 років

               Найбільш ефективною і раціональною як економічною так і лікувально – діагностичною формою надання стоматологічної допомоги жителям області, зокрема дітям, залишається пересувний стоматологічний комплекс, який дає змогу одночасно провести діагностичні (рентгенографія) та лікувально – профілактичні заходи. На етапі реформування медичної галузі стоматологічні автобуси  вкрай необхідні ще в чотирьох районах області, які є територіальними центрами регіону по наданню стоматологічної допомоги населенню (Охтирський, Роменський, Шосткинський, Конотопський).

     Важливим для стоматологічної служби області є  робота з пільговим контингентом. Велика увага приділяється дітям – сиротам, дітям – чорнобильцям, дітям – інвалідам тощо. Всього  на обліку по області знаходиться 3627 дітей –інвалідів загального профілю, тільки 409 із них  вперше отримали інвалідність в 2014 році. З вродженими вадами щелепно – лицьової ділянки протягом І кварталу  народилося 7 немовлят.

    Поміж тим, незважаючи на складну економічну ситуацію, стоматологи Сумщини продовжують надавати стоматологічну допомогу населенню  районам, де спеціалісти відсутні. Переважна більшість лікувально – профілактичних показників стоматологічної служби області за І квартал 2015року стабільні та мають високий рівень. Питома вага санованих від потребуючих лікування дорослого населення склала 78,7% (І квартал 2014 року – 76,2%), дитячого – 77,9% (І квартал 2014 року – 76,4%). Про високий рівень кваліфікації стоматологів області свідчить показник питома вага односеансного лікування ускладненого карієсу постійних зубів, який протягом останніх років складає 33,8%.

      Не залишається без уваги впровадження в практику нових технологій.

      Про стан стоматологічної дитячої служби області доповіла обласний дитячий стоматолог  Смірнова І.Г.

Всі види спеціалізованої стоматологічної допомоги дітям надаються в Сумській обласній дитячій клінічній стоматологічній поліклініці. Крім цього, в двох районних центрах області (Шостка, Ромни) на базі стоматологічних поліклінік існують дитячі стоматологічні відділення, де надаються всі види стоматологічної допомоги; а на базі Конотопської та Охтирської стоматологічних поліклінік працюють дитячі стоматологічні кабінети. На 01.01.2015 року дитячі стоматологи працюють лише в 8 районах області. В одинадцяти районах області відсутній диференційований дитячий стоматологічний прийом. Допомога дітям надається загальними стоматологами

      Збережена мережа шкільних стоматологічних кабінетів, кількість яких склала в 2015 році 53.

В області забезпеченість дитячими стоматологами складає 2,2 на 10 тисяч дитячого населення.

          В І кварталі 2015 року дитяча стоматологічна служба спрацювала стабільно. Зменшився тільки показник питомої ваги оглянутих дітей прикріпленої території і склав в І кварталі 2015року 24,9 проти 27,2 в І кварталі 2014р., особливо в Буринському(19,2%), Краснопільському(11,7%) , ямпільському (12%) районах. Відповідно цей показник зменшився при проведенні профілактичної роботи в організованих дитячих колективах: в школах в І кварталі 2015р.він склав 24,5%(І квартал 2014р.36,5%); в ДНЗ в І кварталі 2015р.  - 24,7% ( І квартал 2014р.28,8%).Незважаючи на досить високі показники профілактичної роботи в організованих дитячих колективах великі відхилення показника кількості вилікуваного ускладненого карієсу постійних зубів на 1000 планово оглянутих в деяких районах свідчать про нестабільність проведення цієї роботи . Наприклад, в Краснопільському районі в І кварталі 2014року цей показник складав 59,1, а в І кварталі 2015року тільки 29,3; в Глухівському районі в І кварталі 2014року  -23,2, а в І кварталі 2015р.  - 47,6; в Роменському районі в І  кварталі 2014року -  55,8 а в І кварталі 2015р.тільки 27,1.

    Турбує зменшення кількості герметизацій постійних зубів у дітей – сучасного методу профілактики, що  пов’язане з недостатнім фінансуванням стоматологічної галузі. В І кварталі 2015року проведено 3268 герметизації проти 3969 в І кварталі 2014р.

      Показники ортодонтичної служби проаналізувала обласний ортодонт  Мельник Віра Іванівна.

         Вона відмітила, що ортодонтична допомога дітям області надається в 10 районах області та обласній дитячій клінічній стоматологічній поліклініці.

Аналізуючи  показники роботи лікарів – ортодонтії області за І квартал 2015р. слід відмітити їх зменшення в порівнянні з показниками за І квартал 2014р.: кількість відвідувань на день зменшилась з 18, 5 до 16,5; кількість апаратів на день з 2,0 до 1,8; кількість випадків  закінченого лікування з 0,5 до 0,4.Зменшення показників роботи в І кварталі 2015р. пояснюється довготривалою хворобою двох лікарів  – ортодонтів в Охтирському районі.

          Велика увага в області приділяється обліку та ортодонтичній реабілітації дітей з вродженими вадами щелепно-лицьової ділянки та іншими спадковими хворобами зубо-щелепного апарату, які призводять до інвалідності. Станом на 01.04.2015 року на диспансерному обліку з такою патологією знаходиться 179 дітей. З вродженою патологією щелепно-лицьової ділянки народилося в І кварталі  7 дітей .

Віра Іванівна Мельник також виступила з доповіддю « Методи лікування дистального прикусу ».Складність цієї патології заключається в тому, що відбуваються естетичні зміни обличчя, порушуються функції ковтання, мови, жування. Причинами виникнення дистального прикусу є генетичні фактори, шкідливі звички, раннє видалення тимчасових зубів, захворювання носа та глотки. Особливістю лікування дистального прикусу є довготривалість. По – перше , необхідно усунути шкідливі звички, нормалізувати функції, пролікувати лор-  патологію. Це досягається застосуванням щитотерапії, міотрейнерів, комплексу міогімнастики. Для безпосереднього лікування дистального прикусу використовуються ортодонтичні апарати механічної, функціональної та комбінованої дії з урахуванням віку дитини  та ступеню тяжкості патології. Доповідь була проілюстрована фотознімками пацієнтів до та після лікування.

     Набула актуальності і тема «Помилки в оформленні медичної документації при направленні допризовників та призовників із районів області до воєнкомату» , з якою виступила лікар – терапевт Сумської обласної клінічної стоматологічної поліклініки Жук Антоніна Павлівна. Основними помилками є недосконале знання змісту наказу Міністра оборони України від 04.01.1994р. №2 «Про затвердження Положення про військову – лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України» лікарями – стоматологами, які працюють у військкоматах, що призводить до неправильного визначення придатності до військової служби призовників, помилки при визначенні діагнозу, помилки при заповненні документації тощо.

      Зінченко Марина Іванівна працює лікарем – стоматологом дитячим в Сумській міській дитячій клінічній лікарні 20 років, тому на семінарі вона поділилася з присутніми особливостями надання стоматологічної допомоги дітям стаціонару на прикладі своєї роботи.

    Завідувач дитячим відділенням Конотопської стоматологічної поліклініки підготувала виступ  «Гемангіоми порожнини рота .Клінічний випадок хворого Н.» та підкреслила необхідність ретельного збору анамнезу з метою визначення соматичного статусу пацієнта, важливість підготовки такого  хворого до стоматологічного втручання в умовах стаціонару.
Завжди на обласні семінари запрошуються представники  кафедри стоматології та терапевтичної стоматології ХМАПО  з метою донести  наукові  досягнення до представників практичної стоматології. Асистент кафедри  стоматології та терапевтичної стоматології  ХМАПО к.м.н.  Карпець Л.М. виступила з доповіддю «Поверхнева герметизація композитних реставрацій , як метод профілактики карієсу»,  в якій зупинилась на сучасних герметиках для покриття реставрацій. Вони дозволяють утримувати довше більш гладку поверхню реставрації, що призводить до зменшення кількості карієгогенної мікрофлори як на реставраційній поверхні так і в порожнині рота і застосовується ще і як метод профілактики карієсу.
На обласному семінарі   нараді 24.04.2015р. за сумлінну працю та вагомий внесок у розвиток та удосконалення стоматологічної служби області подяками Сумського обласного осередку АСУ були нагороджені лікар – стоматолог дитячій Сумської міської дитячої клінічної лікарні Зінченко Марина Іванівна, завідувач лікувально – профілактичним відділенням Охтирської міської стоматологічної поліклініки Дзюба Катерина Василівна, завідувач лікувально – профілактичним відділенням Роменської  стоматологічної поліклініки Крига Віра Василівна, завідувач стоматологічним відділенням №2 Сумської обласної дитячої клінічної стоматологічної поліклініки Смірнова Г.О.
     В завершенні семінару присутні обмінювались думками, були підведені підсумки роботи , поставлені завдання на майбутнє.

 виступ зав. дит. відділ. Конотоп. стомат. полік. Павлоградської Тетяни Олексіївни

Виступ зав. дит. відділ. Конотоп. стомат. полік. Павлоградської Тетяни Олексіївни

Виступ обл. дит. стомат. Смірнової Ірини Гр.Виступ обл. дит. стомат. Смірнової І.Г.

Доповідь К.м.н. Карпець Лідії Мих
Доповідь К.м.н. Карпець Л.М.

Доповідь обл. ортодонта Мельник Віри Ів.
Доповідь обл. ортодонта Мельник В.І.

вручення подяки стоматологу дитячому СМДКЛ Зінченко Марині Ів.

Вручення подяки стоматологу дитячому СМДКЛ Зінченко М.І.

Подяка Дзюбі Катер. Василь.
Вручення подяки Дзюбі К.В.

Опубліковано у Новини | Залишіть коментар